Odzież robocza

Z odzieżą roboczą spotykamy się niemalże w każdym zawodzie. Bez względu na to czym się zajmujemy i jakie prace wykonujemy mamy do czynienia z danym sposobem ubioru lub konkretnymi elementami garderoby. W tym artykule przedstawię zarówno kilka zawodów, gdzie pracownicy muszą korzystać z odzieży roboczej, jak i powodów, dla których są oni do tego zobowiązani.

Osoby pracujące przy budowie dróg zazwyczaj mają odblaskowe spodnie, które umożliwiają dostrzeżenie takiego pracownika przez kierowcę z bardzo dużej odległości. Przedstawiciel zarządu firmy jest natomiast zobowiązany do schludnego wyglądu, którego nie trzeba opisywać, ponieważ każdy wie, że powinien on być ubrany w garnitur i dobrze się prezentować. Dlaczego? Głównym powodem jest fakt, że ma on swoim wyglądem i zachowaniem godnie reprezentować przedsiębiorstwo. Właśnie dlatego nazywa się taką osobę "wizytówką" firmy. Jest to tak ważne, gdyż jeśli prawnik będzie nas przyjmował w swoim biurze np. w dresie po prostu nie wzbudzi naszego zaufania i nie będziemy korzystać z jego usług. Jego wygląd w naszym odczuciu może świadczyć o braku profesjonalizmu. Ślusarz natomiast pracując w luźnej koszuli może narazić się na wypadek podczas obsługi urządzeń, które mogą "wciągnąć" część garderoby lub po prostu o coś zahaczyć i niepotrzebnie wyrządzić sobie lub innym krzywdę. Innym przedstawicielem zawodu, gdzie mamy do czynienia z odzieżą roboczą jest np. strażak, lekarz lub kucharz. Pierwszy z nich musi nosić ciężki ubiór, który w razie potrzeby będzie osłaniał jego twarz i ciało przed płomieniami. Lekarz lub pielęgniarka muszą nosić jasnego koloru fartuchy. Przeważnie mają one kolor biały lub zielony, co kojarzy nam się z czystością, sterylnością lub nadzieją. Kucharz lub pomoc kuchni musi nosić na głowie "czepek", dzięki czemu włosy nie znajdą się w przygotowywanych potrawach.

Podsumowując odzież robocza ma znaczenie w każdym zawodzie. Zazwyczaj ubiór określają zasady Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (BHP), które mają na celu maksymalną ochronę pracownika.