Poznaj świat parasoli

Piękne, kolorowe, znane od dawna parasole choć wydawać by się mogło że wszystkie są identycznie i mają podobne zastosowanie, to jednak nic bardziej mylnego.


Ile okazji i potrzeb, tyle rodzajów parasoli. Mogą one pełnić funkcję ochronną, od słońca, wiatru, deszczu, śniegu, bądź ozdobną.


Kto i kiedy wynalazł parasol?


Czy wiecie, że pierwotny, pionierski parasol stworzyli starożytni Egipcjanie. Zatem to bardzo stary wynalazek, z którego korzystamy po dziś dzień, tak samo jak Kleopatra czy Tutanhamon. Pierwsze wzmianki o parasolu można odczytać z płaskorzeźby z roku 2334 – 2279 p.n.e, na której to widnieje król Sargon prowadzący swe oddziały zbrojne. Tuż przy królu krząta się sługa, trzymając nad jego głową wielką płachtę materiału do ochrony przed słońcem. Nie tylko ta płaskorzeźba, ale też wiele innych takich dzieł egipskich czy greckich ukazuje właśnie parasole.


Moda „ochraniaczy” przed złymi bądź trudnymi warunkami atmosferycznymi powędrowała na cały świat. Tak również parasol dotarł do Chin. W 400 r. naszej ery wykonywano jest w ten sposób, że czaszę stanowił papier morwowy, który potem nasączono tłuszczem np. olejem aby odbijał krople wody. Ponoć to w Chinach właśnie skonstruowano pierwszy parasol od deszczu.


W Europie to Grecy rozpromowali parasole. Pierwszy parasol przywiózł z Chin do Włoch misjonarz papieski, jednak początkowo zainteresowanie tego wynalazku było przeciętne.


Dopiero gdy opracowano składane parasole, zainteresowane na nie wzrosło. Pisarz Jonas Hawany kupił parasole w Persji i w ciągu swojego życia spopularyzował je w Londynie.


Co oznacza nazwa „parasol” i z czym się wiąże?


Większości osób parasol nierozerwalnie kojarzy się z deszczem, ale czy wiecie, że według samej nazwy miał on służyć jednak do ochrony przed słońcem.


Po łacińsku „para sole” znaczy ni mniej ni więcej jak „przed słońcem”. Faktycznie w minionych stuleciach parasol wykorzystywało się wyłącznie do ochrony przed słońcem, nosiły go więc damy aby zasłonić swą cerę przed palącymi promieniami słońca. Opalenizna nie była pożądana w dawnych czasach, wręcz przeciwnie – kojarzyła się z biedą, tylko parobkowi musieli harować w pocie czoła w palącym słońcu. Wyższe sfery, monarchowie, władcy, hrabiostwo czy szlachta skrupulatnie dbała by ich cera była śnieżnobiała, niczym porcelana.


Dziś sytuacja się odwróciła, lubimy się opalać i prezentować swoją opaleniznę, natomiast wprost nie wypada być w lecie „białym jak ściana”. Dlatego również przeznaczenie parasola zmieniło kierunek i bardziej używamy go w celu ochrony przed przemoknięciem.


Rodzaje parasoli


parasol biały

Przyjrzyjmy się rodzajom dostępnych na rynku parasoli. Składają się one głównie z rączki wykonywanej z drewna lub tworzywa sztucznego, oraz z czaszy materiału, nieprzemakalnego w przypadku modeli przeciwdeszczowych, rozpostartej na metalowych drucikach. Każdy taki parasol powinien mieć swój „spad”, aby woda spływała na boki nie mocząc naszego ubrania. W zależności od przeznaczenia zmienia się także wielkość tej czaszy.


Parasole przeciwdeszczowe najczęściej wyrabia się z poliestru, który charakteryzuje się wodoodpornością, trwałością, wyjątkowo wysokim współczynnikiem przerywania. Ale tak samo jak w świecie np. produktów spożywczych, tak samo w przemyśle – jakość materiałów musi iść w parze z wykonaniem i ceną. Im lepsze parasole, tym wyższa cena. Producenci najtańszych parasoli używają najtańszych syntetyków, więc mocniejszy wiatr może takie wyroby połamać bardzo szybko. Dlatego, jeżeli chcesz kupić dobry parasol zwróć uwagę na metkę, jeżeli jest tam napis „pongee” lub „ poliester pongee” - masz pewność że użyto do jego produkcji materiałów wysokiej klasy, z tzw. „górnej półki” jakościowej.


parasol nylonowy

Jeżeli oczekujesz od parasola jeszcze więcej, ma przetrwać burze i huragany to rozejrzyj się za wyrobem, w którym czasza materiałowa będzie wykonana z teflonu lub nylonu ( z tego produkuje się spadochrony).


Jeżeli stawiasz na elegancję, poszukaj parasola jedwabnego, z koronką. Również ochroni przed deszczem a i przy tym doda urody.


Wiele jest wielkości parasoli, niektóre mają składane rączki, aby mieściły się do torebki czy kieszeni, innym zaprojektowano ozdobne wygięte rączki, które wygodnie się trzyma i z dumą prezentuje.


Każdy parasol powinien składać się do rozmiarów cienkiej pałeczki, służą temu giętkie druciki, które podczas rozkładania naprężają się napinając materiał parasola.


O ile przeciwdeszczowe parasole są najczęściej dodatkowo wzmacniane i szyte z grubych materiałów, to parasole przeciwsłoneczne i ozdobne mogą być wykonane z wielu pięknych, nawet kruchych materiałów, jak papier, koronka czy ażur.


parasol ogrodowy

Wśród parasoli chroniących nasze ciało od słońca możemy wyróżnić też duże parasole plażowe czy ogrodowe. Montuje się je na długim trzonku, aby można je było swobodnie „zakotwiczyć”, na przykład w piasku czy na łące w ziemi.


Jest jeszcze pewien rodzaj parasoli – ozdobne, wśród nich znajdziemy parasole ślubne. Są bogato zdobione i mają na celu „karmić oczy” swym pięknem podkreślając urodę Panny młodej.


Jak dobrać parasol do wieku, wzrostu i potrzeb?


„Góra” parasola to przeważnie materiałowa czasza o średnicy od 60 do 150 cm.
Widełki rozpiętościowe są spore, dlatego poniżej wskażemy czym się kierować przy wyborze odpowiedniego parasola dla siebie:
- Dzieci do 10 lat – tutaj zalecamy tą dolną granicę rozpiętości czasz, wystarczy 60-65 cm by parasol był lekki i spełniał swoją funkcję ochrony przed deszczem;
- Młodzież/dorosły – 70-100 cm;
- Dla dwóch osób – 110 – 130 cm;
- Na plażę – 130 -190 cm;


Pierwotnie parasole były wzorowane na półkuli, okrągła czasza zakrywała nas przed deszczem. Dziś produkuje się również parasole kwadratowe, o wydłużonych bokach – cóż, czuć powiew „ekstrawagancki” i „wymyślności”. Czy idzie to w parze z praktycznością – sami Państwo ocenicie zaopatrując się w taki model.