Bawełna ekologiczna ? nowe wyzwanie dla producentów tekstyliów

Moda na produkty ekologiczne ogarnęła już praktycznie każdą z możliwych branż. Wszędzie słyszymy o ekologicznej żywności, ekologicznych torbach na zakupy itp., jednak nie każdy z nas słyszał o ekologicznej bawełnie, która bardzo szybko wdziera się na rynek producentów tekstyliów. Włókna takiej bawełny są znacznie silniejsze niż tradycyjne, nie są osłabione silnymi chemicznymi środkami czyszczącymi i barwnikami.

Przykładem firmy, która wykorzystała ekologiczną bawełnę w swojej nowej kolekcji odzieży reklamowej może być Fruit of the Loom, która bardzo szybko zareagowała na potrzeby rynku i wyraziła chęć ochrony środowiska poprzez wprowadzenie odzieży Organic uszytej w 100% z ekologicznej bawełny. Bawełna ta ma naturalny wygląd i nie jest barwiona.

Oczywiście ekologiczna bawełna była już wykorzystywana w latach ubiegłych np. przez firmę H&M, która wprowadziła bawełnę ekologiczną w niektórych swoich produktach w 2004 roku. Jednak wówczas chodziło przede wszystkim o to aby zwiększyć zapotrzebowanie na bawełnę ekologicznie uprawianą, która stanowiła znikomy procent światowej uprawy bawełny.